Přejít k hlavnímu obsahu

Plzeňský podzim

Jana Piorecká

Vystudovala Pedagogickou fakultu ZČU v Plzni, obor český jazyk – hudební výchova pro střední školy a na téže fakultě absolvovala také v oboru sólový zpěv. Je sólistkou opery DJKT v Plzni, kde ztvárnila desítky rolí, např. Káču ve Dvořákově opeře Čert a Káča, dvojroli  Múzy a Niclausse v Offenbachových  Hoffmannových povídkách, Suzuki v Pucciniho opeře Madama Butterfly, Mary v opeře Bludný Holanďan R.Wagnera, Floru ve Verdiho La Traviata, Olgu v opeře Eugen Oněgin P.I. Čajkovského, Hátu ve Smetanově Prodané nevěstě, Marcellinu ve Figarově svatbě a Třetí dámu v Kouzelné flétně W.A.Mozarta, Dvorní dámu v Purcellově Dido a Aeneas, Dryádu v Ariadně na Naxu a Páže v Salome R.Strausse aj. Hostovala v Národním divadle v roli  Suzuki v opeře Madama Butterfly, v Divadle F.X.Šaldy,  je stálým hostem Jihočeského divadla v Českých Budějovicích (F.Flotow: opera Marta, role Nancy) a opakovaně vystupuje jako Třetí žínka v Rusalce A.Dvořáka a v Janáčkově opeře Příhody Lišky Bystroušky jako Lapák na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově.

Absolvovala pěvecké kurzy u nás i v zahraničí – např. Accademia musicale Chigiana  v Sieně, Meisterkurse na Musikhochschule v Lübecku …V roce 2002 získala 2. místo na Mezinárodní pěvecké soutěži E. Destinnové v Českých Budějovicích , v roce 2004 se stala laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A.Dvořáka v písňovém oboru a v roce 2015 finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Vissi d'arte. Spolupracovala s Plzeňskou filharmonií, Karlovarským symfonickým orchestrem, Jihočeskou filharmonií, Zlínskou filharmonií…

Pravidelně se věnuje písňové tvorbě,  komorní  a oratorní hudbě a koncertuje s harfistkou Bronislavou Klablenovou jako duo Harp & Voice.

Absolvovala několik zahraničních turné, např. s DJKT v roce 2003 a 2005 po Japonsku, kde se představila  jako Háta (Prodaná nevěsta), Inéz (Trubadúr), Flora (La traviata), Kate Pinkerton (Madama Butterfly) a Lapák (Liška Bystrouška).  V roce 2005 vystupovala se soudobou operou M.Nejtka  Lamenti (v režii J.Heřmana) na Festivalu pohybového divadla v Riu  de Janeiro. Také se zúčastnila turné po Španělsku s muzikálem Johanka z Arku O.Soukupa a G.Osvaldové, ve kterém vystupovala v titulní roli Johanky a sv.Kateřiny nastudované  ve  španělštině.