Přejít k hlavnímu obsahu

Plzeňský podzim

Jakub Hliněnský

Jakub Hliněnský vystudoval klasický zpěv na Pražské konzervatoři ve třídě Valentina Prolata. Ve studiu pokračuje na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze v oboru zpěv u Martina Bárty a operní režii u Martina Otavy, kde ztvárnil v tamějším nastudování Figara z Figarovy svatby a aktuálně studuje roli Guglielma z Mozartových Cosi fan tutte.

Už v raném věku hrál dětské role, posléze se stal členem Dětské opery Praha a vystoupil také v několika českých filmech a muzikálech. Ještě během studií na Pražské konzervatoři začal vystupovat v divadle J.K.Tyla v Plzni, kde v roce 2014 nastoupil do souboru opery jako asistent režie.

V řadě inscenací se tu uplatnil v menších rolích v operách Madama Butterfly Giacoma Pucciniho (kníže Yamadori), Čarostřelci Carla Marii von Webera (Kilián a Samiel) či Rusalce Antonína Dvořáka (Lovec a Hajný). Hlavní role nastudoval převážně v inscenacích operetních (Čardášová princezna, Polská krev, Pařížský život, Okouzlující slečna). Jeho prvním samostatným režijním debutem byl Papageno v Kouzelném lese (2016). Aktuálně vyučuje operní herectví na plzeňské konzervatoři.